Choď na obsah Choď na menu
 


ZOZNAM kameňov

drahe-kamene.jpgNeživé kamene nie sú celkom neživé.. alebo o zázračnej sile kameňov. Už história prezrádza a napovedá. Kamene majú zázračnú silu a odnepamäti patria k nám, k ľuďom. Nazrime preto do minulosti a uvidíme obrovské kamenné stavby Stonehenge, egyptské pyramídy v Gíze či stavby kmeňov v Južnej Ameriky. Už naši dávni predkovia vedeli s kameňmi zaobchádzať, vedeli, ktorý kameň na čo použiť a poznali aj ich silu. Postupne vznikali celé náuky o kameňoch, mineráloch, drahých kameňoch a polodrahokamoch, čiže o prírodných vzácnych kameňoch, ktoré sa rozlišujú zložením, vlastnosťami a liečivými účinkami.

 

Neživé kamene nie sú celkom neživé.. alebo o zázračnej sile kameňov

Už história prezrádza a napovedá. Kamene majú zázračnú silu a odnepamäti patria k nám, k ľuďom.

Nazrime preto do minulosti a uvidíme obrovské kamenné stavby Stonehenge, egyptské pyramídy v Gíze či stavby kmeňov v Južnej Ameriky.

 

Už naši dávni predkovia vedeli s kameňmi zaobchádzať, vedeli, ktorý kameň na čo použiť a poznali aj ich silu. Postupne vznikali celé náuky o kameňoch, mineráloch, drahých kameňoch a polodrahokamoch, čiže o prírodných vzácnych kameňoch, ktoré sa rozlišujú zložením, vlastnosťami a liečivými účinkami.

 

Kamenne ochranné aj prekliate

Minerály a kamene sú už od pradávna opradené rôznymi mýtmi a legendami. Niektoré hovoria o kameňoch prinášajúcich šťastie, iné o kameňoch s liečivými účinkami, posvätných kameňoch, ochranných kameňoch či naopak o kameňoch prekliatych.

 

Samotní liečitelia veria, že svetlo a energia vyžarujúca z kameňa môže mať liečivý vplyv na ľudské telo i na jeho dušu. Podobne ako rastliny či stromy, aj kamene v sebe skrývajú silu.

Skeptici by tvrdili, že môže ísť o sugesciu, autosugesciu alebo jednoducho o vieru v zázračné účinky kameňov. Fanatici by nás urputne presviedčali o nadprirodzenej či priam božskej sile, alebo o tajnej magickej či temnej diabolskej sile týchto nerastov.

 

Nech je to už tak či onak, tí z nás, ktorí nahliadajú na silu kameňov so zdravým rozumom, iste súhlasia s tým, že hoci sa kamene radia medzi neživú prírodu, nie sú až tak celkom neživé.  V kameňoch je totiž ukryté čosi, čím je prestúpený nielen celý svet, ale aj samotný človek – je to energia.

 

Energia a kamenie v liečiteľstve

Slovo energia, pochádza z gréckeho energeia (vôľa, sila či schopnosť k činom). Energia môže mať tvar, zvuk (frekvenciu), farbu, môže sa pohybovať prenášať alebo jednoducho povedané má určité vibrácie, ktoré môžu na nás pôsobiť.

 

Energiu rôznych kameňov využívali naši predkovia už v pradávnych dobách. Tieto skúsenosti sa zachovali až dodnes a energia kameňov je využívaná nielen pri rôznych činnostiach, ako sú napríklad masáže, reiki, ale predovšetkým v liečiteľskej oblasti.

 

V liečiteľstve má každý kameň iný význam, iné schopnosti, z hľadiska zdravotných účinkov, energetických účinkov a účinkov na psychiku, teda na naše schopnosti.

 

Dospeli sme k tomu, že kamene v sebe ukrývajú určitú silu, a to energiu, ktorá podľa našich predkov a ich skúseností zachovaných až dodnes, môže byť prínosom pre náš život, a to predovšetkým pre naše fyzické alebo duševné zdravie.

 

Kamene existujú na zemi oveľa dlhšie ako ľudstvo samo. Ktovie aké záhady a tajomstvá ešte v sebe ukrývajú…

achatachat machovyachat modry krajkovyachat ohnivyachat stromovyakvamarinamazonitametrinametystangelitanhydritapatitapofylitaqua auraaragonitatakamitaventurinazeztulitazuritberylbojicaroitcelestitceruzitcinbaritcitrindanburitdiamantdioptazfantomovy kristalfenakitfluoritfuchsitgalenitgranatheliotrophematitherkimer diamanthorsky kristalhowlitchalcedonchiastolitchloritchryzoberylchryzokolchryzoprasidokraziolitjadeitjantarjaspisjetkalcitkamenna chryzantemakarneolkorundkunzitkyanitlabradoritlapis lazulilarimarlepidolitmagnetitmagnezitmalachitmerlinitmesacny kamenmliecny kristalmuskovitnebularobsidianobsidian apacska slzaobsidian snehova vlockaokenitolivinonyxopalpetalitpietersitprehnitpyritpyrolusitrodochrozitrodonitrubinruzeninryolitsagenitsardonyxselenitserafinitserpentinshattuckitsiraslnecny kamensmaragdsmithsonitsodalitstaurolitstilbitsugilittektitthulittigrie okotopasturmalinturmalinovy kristaltyrkysulexitunakitvanadinitvariscitvltavinwulfenitzafirzahnedazeolitzinkitzoisit

ACHÁT
Celkovo posilňuje organizmus. Pomáha pri odstraňovaní nepokoja alebo apatie, chorobách očí, dýchacích ťažkostiach a skleróze, lieči citové problémy. Lieči nespavosť a prináša príjemné sny. Odporúča sa pre chorých na rakovinu (zvlášť biely achát). Posilňuje zrak. Pomáha pri problémoch s pokožkou a s trávením (žalúdok, hrubé črevo, slezina a obličky). Dobre pomáha pri problémoch s ďasnami a zubami. 

AKVAMARÍN 
Pomáha pri bolestiach hrdla, dýchacích ciest, kašli, zmierňuje astmu. Uvoľňuje napätie v šiji a čistí hlas. Kamienok v ústach uľavuje pri bolestiach zubov a ďasien. Ak máte problém s pečeňou dajte si ho na brucho. Voda, v ktorej lúhoval akvamarín má dobrý účinok na kožné alergie. 

AMAZONIT
Amazonit je vhodný pre udržanie si zdravia a pohody. Tlmí prebytok energie. Dobre pôsobí na hrdlo, štítnu žľazu, nervy a mozog. 
Lieči srdce, pľúca a nadobličky. V období stresu pomáha ukľudniť sa a relaxovať. 

AMETYST
Pomáha vyčistiť energiu okolo vás, prečistiť čakry a auru. Je silným kameňom ochrany pred negatívnymi energiami ostatných. Je kameňom duchovnej čistoty a meditácie. Má silu vniesť rovnováhu a stabilitu do vzťahu medzi mužom a ženou, harmonicky pôsobí na milostný život. Má silné účinky prinášajúce všeobecné zdravie: pomáha pri bolestiach hlavy, migréne, nespavosti, chorobách pečene a čriev, pri cukrovke, obmedzuje účinky rádioaktívneho žiarenia, podporuje imunitný systém, detoxifikuje organizmus, pomáha pri problémoch, ktoré súvisia s dýchacími ťažkosťami a pľúcami a pri tráviacich problémoch (pokladá sa na žalúdok alebo na črevo), pri neurotických prejavoch (hystéria, fóbia, zúrivosť) a epilepsii.

AVENTURÍN
Pozitívne vplýva na financie, posiľňuje schopnosti ktoré sú potrebné k riadeniu druhých ľudí, k rozhodovaniu. Pomáha lepšie komunikovať, podporuje kreativitu, vnímavosť, uľavuje od zlosti, podráždenosti, používa sa pri ochrane záhrad, domov, ochraňuje pred elektrosmogom. Pomáha pri regenerácii srdca, lieči štítnu žľazu, vyrovnáva krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu, lieči nadľadviny, pľúca, dutiny, urogenitálny systém. Voda pripravená z Aventurínu zeleného pomáha pri padaní vlasov.

CITRÍN
Starším ľuďom dodáva energiu, chráni pred negatívnymi účinkami rôzneho žiarenia, pomáha pri depresii, nervozite a únave. Citrín oživuje látkovú výmenu a pôsobí priaznivo pri zažívacích problémoch a lieči zápaly slepého čreva. Používa sa k prečisteniu črevného traktu a podporuje vylučovanie jedovatých látok. Takisto podporuje imunitný systém.
Čistí pokožku a doporučuje sa k vyrovnaniu tvorby inzulínu a pri cukrovke. Používa sa i pri nadúvaní a žalúdočných kŕčoch. 

FLUORIT 
Fluorit je vynikajúci prostriedok k odstraňovaniu mozgových porúch a všetkých možných druhov duševného zmätku.
Spomaľuje rast rakovinových buniek, spevňuje kosti a je vhodný pri zápaloch, chrípkach či viróze.

HEMATIT
Používa sa pri bolestiach ľadvín, nepokojnom spánku, vredových ochoreniach a bolestiach kĺbov. Používa sa na zastavenie krvácanie a pomáha pri zlej zrážanlivosti krvi a chudokrvnosti, pri nervových poruchách a nespavosti.

CHALCEDÓN
Posilňuje organizmus, zaháňa depresiu a nervozitu. Zmierňuje problémy dýchacieho traktu, napr. nachladenia alebo dôsledky fajčenia. Používa sa pri liečení očí (glaukóm) a uší a problémov s rovnováhou. Má protizápalové účinky a znižuje teploty.
Chalcedónová voda s troškou soli, povarená ako čaj, zlepšuje škrabanie v hrdle, suchý kašeľ a ochorenie priedušiek.

JASPIS
Chráni pred ťažkými snami, používa sa pri zastavení najrôznejších krvácaní a liečbe ženských chorôb. Pomáha pri nechutenstve.
Jaspis červený pozitívne ovplyvňuje liečbu ľadvín a močového mechúra, pomáha pri vyplavovaní ľadvinového piesku a kameňov, je účinný pri chorobách vaječníkov a vajcovodov. Tiež je používaný pri prekonávaní nevoľnosti v priebehu tehotenstva a pri pôrode. 
Dalmatínsky jaspis sa používa ku regenerácii a liečeniu poškodených tkanív. Čistí krv. Pomáha udržať si dobrú pamäť do vysokého veku a celkove povzbudzuje nervový systém. Pôsobí proti depresii.
Brekciový jaspis sa používa pri liečení problémov s krvou a krvotvorbou, pri hemofílii a problémoch so srdcom.
Zvyšuje fyzickú výdrž a znižuje dehydratáciu organizmu.
Pralesný jaspis čistí a regeneruje pečeň a ľadviny. Pomáha pri chrípkových ochoreniach a nachladnutiach. Zlepšuje svalový tonus.
Jaspis leopardí pomáha eliminovať toxíny z tela a znižuje možnosť ochorení. Podporuje sebaliečenie. Pomáha stabilizovať príjem živín v tele a zlepšuje trávenie. Regeneruje tkanivá.

JADEIT
Jadeit je symbolom čistoty a vyrovnanosti. Upokojuje nervový systém. Hovorí sa, že je kameňom veľkého šťastia - plní želania a túžby. Už v starej Číne bol považovaný za najcennejší drahokam. Zosobňuje múdrosť získanú počas rozjímanie a meditácie. Podľa číňanov je vraj Jadeit prototyp drahokamu, čínske slovo "Yu" znamená zároveň jadeit a aj drahokam. Pod vplyvom Jadeitu možeme objavovať a lepšie prežívať krásu sveta vo všetkých jeho formách a prejavoch, na všetkých jeho úrovniach. Ide o ochranný kameň, ktorý udržuje svojho nositeľa mimo nebezpečenstva a vnáša do jeho života harmóniu. Jadeit priťahuje šťastie a priateľstvo. Ak sme nepokojný a kŕčovitý, Jadeit nás upokojuje, poskytuje rovnováhu, dodáva nám pocit blaženej a vyrovnanej spokojnosti, dodáva energiu. Parapsychológovia tvrdia, že uľahčuje rozpomínanie si na minulé inkarnácie - vďaka Jadeitu si ľahšie spomíname na minulé životy. Pomáha uľahčovať komunikáciu, je symbolom božej lásky, je nápomocný keď si chceme byť vedomý vyšších úrovní bytia. Spája sa s hudbou, symbolizuje aj hudbu. 
Liečivé schopnosti: lieči choroby obličiek, pretože vyvažuje metabolizmus vody, solí a pomer kyslých a zásaditých látok v organizme, používa sa aj na liečenie ľadvinových kameňov. Odstraňuje z tela jedovaté látky, uzdravuje bunkový a kostrový systém, pomáha hojiť stehy. Zvyšuje plodnosť, priaznivo pôsobí pri pôrode, pozitívne pôsobí na slezinu, udržuje v rovnováhe tekutiny a pomer kyslého a zásaditého prostredia. Zlepšuje spánok.

JANTÁR
Jantár pomáha telu, aby sa vyliečilo samo. Ukľudňuje nervy. Pomáha pri problémoch s trávením, žalúdkom, slezinou, obličkami, pečeňou a pri problémoch s kožou, ktoré sú zapríčinené zlým metabolizmom. Používal sa pri liečení strumy a iných chorôb krku (ako náhrdelník). Externe sa aplikoval na zastavenie krvácania.
Pomáha pri problémoch s kĺbmi, posilňuje sliznice, urýchľuje hojenie rán a znižuje u malých detí bolesti, keď sa im prerezávajú zuby. 

KARNEOL
Karneol je kameňom energie, vitality, kameňom výborným proti depresiám. Podporuje pozitívny pohľad na svet, potláča negatívne myslenie, pocity, posilňuje radosť zo života. Je veľmi účinný proti depresiám, pesimizmu, melanchólii, odháňa nočné mory. Má veľmi pozitívny vplyv na priateľstvá, rodinné vzťahy, tvorivosť. Karneol nás učí zamerať pozornosť na súčasnosť, prežívať naplno dnešný deň - "tu a teraz" a s radosťou plniť naše úlohy a povinnosti. Dodáva vitalitu, činorodú energiu a schopnosť sústrediť sa. Jeho uzemňujúca sila má obzvlášť význam pre tých, ktorí majú nestáleho ducha, sú roztržití alebo zmätení a ťažko hľadajú v živote smer. Karneol prebúdza naše tvorivé schopnosti. Karneol môžeme používať na vybíjanie iných kameňov, pretože z nich vyťahuje negativitu.
Liečebné účinky: karneol je nositeľ oranžového lúča. Výborne pomáha pri liečení problémov s brušnou dutinou, s problémami s trávením a ochoreniami čriev. Lieči artritídu, reumatizmus, problémy s dolnou časťou chrbta, krížami, zmierňuje menštruačné bolesti. Vzbudzuje sexuálnu chuť, zvyšuje plodnosť, ovlyvňuje ženské reprodukčné orgány, takisto aj frigiditu u žien a impotenciu u mužov. Pomáha znižovať horúčku, kŕče, je dobrý liek na alergie a infekcie. Pomáha čistiť krv, čím zlepšuje činnosť obličiek a sleziny. Zvyšuje chuť do jedla. Je nápomocný pri astme, vysokom krvnom tlaku a krvných zrazeninách, pri ochoreniach krvi. Znižuje hladinu cukru v krvi, zmierňuje otravu krvi, krvácanie nosa, urýchľuje hojivosť rán. Povzbudzuje činnosť pečene, aj činnosť pankreasu. 

KRIŠTÁĽ
Krištáľ 
symbolizuje svetlo na Zemi, jeho očistnú a liečivú energiu. Pôsobí ako katalyzátor, ktorý urýchľuje výmenu energií, pričom negatívne odoberá a pozitívne nabíja. Vyrovnáva, čistí a chráni auru, odstraňuje zábrany a blokády brzdiace voľný tok energie. Vnáša do duše jasno a čistotu. Nabíja nás neustále novou energiou a silou. Zbaví nás nespavosti a postará sa o príjemné sny, pokiaľ ho umiestnime na nočný stolík. Do snov vnesie jasno a pozitívnu energiu, ak sa v noci nachádza v našej blízkosti. Zneškodňuje tiež záporné zemské žiarenie a geopatogénne zóny. 
Liečebné účinky: Krištáľ nabíja telo pozitívnou energiou, vitalitou a silou. Lieči a zmierňuje bolesti, popáleniny a kožné ochorenia - pre tento účel umývajte rany liečivým elixírom z Krištáľu. Používa sa i k zastaveniu krvácania. V centre hrdla pozitívne pôsobí na funkciu štítnej žľazy, v srdečnom centre na srdce, na krvný obeh, pľúca, v pupočnej oblasti na zažívacie ústrojenstvo. Čistí a lieči cievny systém, ľadviny, podporuje látkovú premenu a trávenie, pomáha zbavovať telo jedov, nečistôt a škodlivín. Pôsobí nielen preventívne ale aj liečebne pri nádorových ochoreniach. Pomáha pri migréne. Pomocu Krištáľu máme možnosť ešte v počiatočnom štádiu spoľahlivo určiť blokády a oblasti, ktoré nie sú zdravé. Pitie liečivého elixíru z Krištáľu po dúškoch nalačno výborne pomôže pri hnačkách a žalúdočných nevoľnostiach. 

LAPIS LAZULI
Lapis harmonizuje činnosť štítnej žľazy a posilňuje celú oblasť hrdla (hlasivky, mandle). Čistí krv. Znižuje krvný tlak. Zbavuje telo toxínov.
Pomáha pri depresiách, bolestiach hlavy, menštruačných bolestiach, bolestiach končatín, pichnutiach hmyzom a iných zápaloch. Pri zápaloch sa nosí priamo na danom mieste. Potierajú sa ním bradavice, prospešný je pre pokožku (ekzémy, dermatózy), slezinu, srdce, vlasy. Pomáha pri astme a posilňuje nervový systém.

MALACHIT
Zvyšuje vytrvalosť a dodáva energiu. Pomáha pri chorobách srdca, odstraňuje škodlivé látky z tela a obmedzuje rast tukového tkaniva.
Priaznivo pôsobí proti bolesti a je to najlepší kameň pre problémy so zrakom a očami. Pomáha pri astme, odstraňuje kŕče (aj menštruačné a astmatické), pomáha pri ochoreniach sleziny, reume, artritíde, zápaloch kĺbov a platničiek a otrave. Predchádza ochoreniam vnútorných orgánov. Posilňuje srdcový sval a krvný obeh.

MAGNEZIT
Magnezit uvoľňuje napätie a stres. Podporuje pozitívny prístup k sebe samému, trpezlivosť a oddanosť a schopnosť načúvať. Stimuluje nesebeckú, precítenú lásku. 
Liečebné účinky: podporuje bunkovú očistu a čistí krv. Urýchľuje hojenie kostí, zmierňuje bolesti zubov a problémy s pečeňou, odstraňuje kŕče v lýtkach. Posilňuje krvný obeh, znižuje hladinu cholesterínu v krvi a reguluje trávenie.

MESAČNÝ KAMEŇ
Mesačný kameň vytvára emocionálnu rovnováhu. Pomáha vyrovnať sa so zmenami na všetkých úrovniach. Je zároveň kameňom prianí a nádeje. Prináša všetko, čo potrebujeme (pozor - nie všetko, čo si želáme). Používa sa ako ochrana pri dlhých cestách. Dobrý kameň pre ľudí, ktorí pracujú v poľnohospodárstve. Vytvára v nich cit pre mesačné fázy a ich pôsobenie na všetko živé.
Mesačný kameň je veľmi vhodný pre ženy: zmierňuje stres, emocionálne napätie a emocionálne výkyvy. Podporuje cítenie, intuíciu a emocionalitu, nie racionalitu. Výrazne zlepšuje našu vnímavosť. Pomáha nám dostať pod kontrolu náhle a prudké citové výkyvy. Aktivuje jasnozrivé schopnosti. Veľmi vhodný kameň na rozhodovanie a riešenie problémov. Stačí ho držať v receptívnej ruke alebo si ho dať na noc pod vankúš - odpovede sa dostavia. V prípade náramku, ho stačí nosiť ma ruke... Čistí od negatívnej energie. Posilňuje “ženskú” stránku - akceptáciu, prispôsobivosť, dosahovanie cez postupné usmerňovanie. Nastoľuje pokoj mysle, vyrovnanosť a harmóniu a podporuje telepatiu.
Liečebné využitie: mesačný kameň vyrovnáva hormonálne nerovnováhy a zmierňuje menštruačné problémy. Používa sa na ochorenia spojené s vodou, napr. na opuchy. Redukuje nadbytočnú vodu v organizme. Mesačný kameň pozitívne vplýva na tráviaci a reprodukčný systém, pomáha vstrebávať živiny, vylučovať z tela jedovaté látky a zadržovať tekutiny. Prináša úľavu pri degenerativných zmenách kože, vlasov, očí a niektorých orgánov, ako je napríklad pečeň a slinivka brušná. Má výborný vplyv na počatie, tehotenstvo, pôrod a aj na kojenie.

ÓNYX
Onyx sa považuje za veľmi silný magický kameň. Spája vnútorný svet s vonkajším a tým zvyšuje našu odolnosť. Posilňuje našu intuíciu, uľahčuje prístup do nášho podvedomia. Podporuje našu disciplínu, poriadok a naľaďuje náš k vážnemu postoju k životu. Pohlcuje negatívnu energiu. Chráni pred ťažkými chorobami, nešťastím. 
Liečebné účinky: zmierňuje bolesti srdca, upokojuje nervovú sústavu. 

OPÁL
Podporuje celkové zdravie, pretože posilňuje chuť do života. Spaľuje infekcie, čistí krv a obličky a pomáha pri ich ochoreniach, hlavne pri rakovine krvi. Reguluje produkciu inzulínu a celkove udržiava metabolizmus v rovnováhe. Zlepšuje zrak a zmierňuje problémy pri pôrode. 

RODONIT
Rodonit lieči srdce, pľúca, hrdlo a zápaly kĺbov. Posilňuje srdcovú činnosť a krvný obeh. Zlepšuje látkovú výmenu. Taktiež zmierňuje nočné mory a stres, pocit straty a boľavé srdce. Posilňuje nervový systém a pomáha pri problémoch s hovorením a sluchom.

RUŽENÍN
Pomáha čistiť orgány tela. Posilňuje vitalitu pohlavných orgánov a údajne zvyšuje plodnosť. Podporuje činnosť ľadvín a nadobličiek po ochoreniach. Zmenšuje vrásky a celkove potláča príznaky starnutia. Pomáha pri bolestiach hlavy, hlavne migrénového typu. Potláča depresie, problémy hrdla, bolesti uší... 

SLNEČNÝ KAMEŇ
Je vhodný pre celkovú podporu zdravia a zvýšenie fyzickej energie. Pri sexuálnych dysfunkciách zvyšuje sexuálnu energiu. Používa sa na zmiernenie opuchov, hlavne na kĺboch, ale aj opuchov hrdla. Pomáha pri nádoroch a vredoch. Zmierňuje reumu a bolesti kĺbov a chrbtice. Znižuje napätie v žalúdočnej oblasti, podporuje činnosť pečene a obličiek a pomáha čistiť organizmus od toxínov.

SODALIT
Soladit sa používa pri ťažkostiach s tráviacim systémom, pomáha pri poruchách spánku a pri nedostatku vápnika. Pomáha rýchlejšie vyliečiť nachladenia hlavy, potláča infekcie a zápaly. Znižuje krvný tlak. Posilňuje a vyvažuje lymfatický systém a pomáha aj pri nadváhe.

SOKOLIE OKO
Pomáha pri problémoch s hrdlom, čeľusťou, krvným obehom, črevami a nohami. Posilňuje a ochraňuje zrak, ukľudňuje preťažené oči a pomáha aj pri poraneniach očí.
Brzdí tok energie v tele, čím pomáha pri hormonálnych poruchách, nervozite, triaške. Zmierňuje bolesti.

TYGRIE OKO
Pomáha liečiť astmu, depresie a očné choroby. Zahrieva telo a pomáha rýchlejšie prekonať prechladnutie. Odstraňuje citové blokády. 

TYRKYS
Tyrkys je jeden z majstrov-liečiteľov, vydávajúci očistnú energiu a rozpúšťajúci negatívnu energiu. 
Pomáha regenerovať poškodené väzivo, zlepšuje zásobovanie svalstva živinami, zmierňuje bolesti hlavy, uší a zubov. Pomáha liečiť problémy so zrakom. Zvyšuje ohybnosť a obratnosť končatín, zlepšuje pohyblivosť v prípade artritídy, pomáha pri strate rovnováhy následkom sklerózy multiplex alebo obrny a pomáha potlačiť začínajúce epileptické záchvaty alebo detské kŕče. Detoxifikuje a pôsobí protizápalovo.

UNAKIT
Unakit sa používa na zotavenie sa po ťažkých chorobách alebo dlhodobom vyčerpaní (aj zo stresu). Posilňuje imunitný systém a pôsobí podporne pri liečení. Stimuluje pečeň, zlepšuje proces trávenia, pomáha priberať, používa sa aj pre nárast svalstva.

ZÁHNEDA
Záhneda sa používa proti skľúčenosti a proti depresiám. Pomáha tiež pri infekčných chorobách. Odstraňuje nervozitu, posilňuje schopnosť koncentrácie. Zmierňuje bolesti, pomáha pri infekčných ochoreniach a rakovine. Posilňuje krvný obeh. Harmonizuje tiež množstvo tekutín a minerálov v tele. Pomáha pri chemoterapii.Zdroj: 
Jak nám mohou pomoci drahé kameny - Antonín Hrbek 
Léčení drahými kameny - Josef Pavel Kreperat