Choď na obsah Choď na menu
 


zinok.jpgZinok je prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v gramových, ale spotrebováva sa v miligramových množstvách. Uvádza sa, že zinok má v tele podobný objem ako železo - 2 až 4 g. Vyskytuje sa skoro vo všetkých orgánoch no najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulín, ktorý sa tvorí v Langerhansových ostrovčekoch - bunkách pankreasu - a významne rozhoduje o regulovaní metabolizmu cukrov v ľudskom organizme. Zinok tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou. Najväčší počet oslepnutí ročne je spojený práve s cukrovkou. Je to preto, lebo zinok sa nachádza vo vysokej koncentrácii aj v očných tkanivách a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Pri zníženej hladine zinku v organizme, ktorá je narušená poruchami metabolizmu zinku v pankrease, dochádza aj k poruchám zraku.

Všeobecne

Zinok je prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v gramových, ale spotrebováva sa v miligramových množstvách. Uvádza sa, že zinok má v tele podobný objem ako železo - 2 až 4 g. Vyskytuje sa skoro vo všetkých orgánoch no najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulín, ktorý sa tvorí v Langerhansových ostrovčekoch - bunkách pankreasu - a významne rozhoduje o regulovaní metabolizmu cukrov v ľudskom organizme. Zinok tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou. Najväčší počet oslepnutí ročne je spojený práve s cukrovkou. Je to preto, lebo zinok sa nachádza vo vysokej koncentrácii aj v očných tkanivách a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Pri zníženej hladine zinku v organizme, ktorá je narušená poruchami metabolizmu zinku v pankrease, dochádza aj k poruchám zraku.

zinok.jpg

Produkty obsahujúce Zinok

Funkcie:

 • rozhoduje o produkcii spermií a o ejakulácii

 • chráni pred zväčšením, zápalmi a rakovinou prostaty

 • kladne pôsobí na metabolizmus cukrov, bielkovín a tukov

 • kladne pôsobí na počatie, normálny priebeh tehotnosti, vývoj plodu, detí a dospievajúcich

 • predlžuje plodnosť mužov

 • podieľa sa na syntéze nukleových kyselín

 • zabezpečuje normálny rast a vývoj mozgu

 • kladne pôsobí na nervovú činnosť a duševný stav ľudí

 • tlmí depresie, ukľudňuje nervový systém a lieči niektoré druhy schizofrénie

 • kladne pôsobí na rast, fyzickú zdatnosť a výkonnosť organizmu

 • spolu s vitamínom B6 znižuje hladinu histamínu

 • neutralizuje škodlivý účinok alkoholu

 • zvyšuje prirodzenú imunitu proti infekciám

 • chráni pečeň pred chemickým poškodením

 • je nevyhnutný pri tvorbe kostného tkaniva

 • potlačuje tvorbu voľných radikálov

zinok-zn-lipo-200ml-sk-web.jpg

Denná potreba

Denné dávky zinku odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou sú priemerne 8,5 mg denne. U detí sa pohybujú od 5 do 7 mg, u dospelých 15 mg, u tehotných žien 20 až 25 mg a u športovcov a rizikových skupín 25 mg a viac. Za maximálnu ešte únosnú dávku sa považuje 100 mg denne. Pri dávke nad 30 mg je potrebné brať aj 2-3 mg medi, aby sa nenarušil pomer medzi meďou a zinkom.

Výskyt

Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne: žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, prírodná ryža, slnečnicové semená, mak, strukoviny, tekvicové semená, mäso, huby, pivovarnícke droždie a žĺtky.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok zinku spôsobuje: zhoršenie zraku, hojenia, nedostatočný rast, kožné choroby, padanie vlasov, narušenie reprodukčnej schopnosti, zväčšenie prostaty, sterilitu, oneskorené pohlavné dospievanie, nepravidelnú menštruáciu, psychické poruchy, retardáciu, mentálnu poruchu pamäti, spomalenú schopnosť učenia sa, náchylnosť k infekciám, časté prechladnutia, chrípky, bolesti kĺbov, aterosklerózu a zlú cirkuláciu krvi, unavenosť a nechutenstvo.

Príznaky pri prebytku

Pri predávkovaní dochádza k toxickému pôsobeniu zinku. Za mimoriadne vysoký príjem sa považuje 150 mg denne. K tomu môže dôjsť pri nekontrolovanom prijímaní doplnkov, ale aj pri konzervovaní potravín v pozinkovaných konzervách. Pri akútnych otravách zinkom dochádza k tráviacim ťažkostiam, pri chronických otravách k poruchám koordinácie svalov, k zlyhávaniu obličiek, chudokrvnosti a ďalším chorobám.


Zinok je, podobne, ako magnézium, v dnešnej dobe celkom vzácny a ojedinelý v strave. Je to kľúčový minerál pre:

 • fungovanie zmyslov (zrak, čuch, chuť)
 • fyzický výkon
 • hojenie rán
 • hormonálnu rovnováhu (tvorba anabolických hormónov, melatonínu, regulácia dopamínu, inzulínová senzitivita).
 • správne fungovanie imunitného a srdcovo-cievneho systému
 • plodnosť

Jeho nedostatok sa prejavuje rôzne – niektoré zo symptómov môžu byť napríklad túžba po sladkých alebo slaných jedlách, nízka hladina energie, slabé libido, neplodnosť, slabá imunita, slabá pamäť, neschopnosť sústredenia, či pomalé hojenie rán. Jeho nedostatok hrozí najmä, ak si veg(etari)án alebo konzumuješ nesprávne pripravené strukoviny, či obilniny a je obzvlášť dôležitý v období tehotenstva.

Je vyslovene potrebný pre syntézu testosterónu. Je to zároveň aj účinný antioxidant, ktorý pomáha okrem iného aj s minimalizáciou škodlivých efektov prebytku železa a s odbúraním ťažkých kovov z mozgu.

Jeho najbohatšie prírodné zdroje sú jednoznačne ustrice – ak sa konzumujú niekoľkokrát za týždeň, nepotrebujete ani suplementy. Ďalšie dobré zdroje sú pečienky, tekvicové semiačka alebo červené mäso.

Ak sa ho rozhodnete suplementovať, najlepšie formy zinku sú v chelátovej forme – citrát, glukonát, metionín, alebo orotát. Je dobré striedať rôzne formy.

Dávkovanie:

Množstvo zinku je potrebné viac strážiť. Všeobecne sa odporúča dlhodobo neprekročiť hranicu 40-50 mg za deň. Ako zbadáte prebytok? Ak zaznamenáte divnú kovovú chuť v ústach, je možné, že máte priveľa zinku. Ten môže spôsobiť nedostatok medi. 

Okrem antinutrientov (fytátov) absorpciu zinku výrazne znižuje aj kofeín, preto si treba dávať pozor, aby sa neužíval pred/po káve.

Kúpiť Zinok