Choď na obsah Choď na menu
 


vitamin-k.jpgVitamín K je vitamín rozpustný v tukoch. Poznáme jeho 3 formy, vitamíny K1, K2 a K3. Potrebný je najmä pre správnu činnosť pečene a zrážanlivosť krvi. Dôležitý je teda pre ľudí ktorí majú problémy s krvácaním z nosa, nadmerným menštruačným krvácaním, alebo vnútorným krvácaním. Vitamín K podporuje vstrebávanie vápnika a vplýva tak na správny vývoj kostí.

vitamin-k.jpg

Vitamín K

Vitamín K je vitamín rozpustný v tukoch. Poznáme jeho 3 formy, vitamíny K1, K2 a K3. Potrebný je najmä pre správnu činnosť pečene a zrážanlivosť krvi. Dôležitý je teda pre ľudí ktorí majú problémy s krvácaním z nosa, nadmerným menštruačným krvácaním, alebo vnútorným krvácaním. Vitamín K podporuje vstrebávanie vápnika a vplýva tak na správny vývoj kostí.

Pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny, proti zlému cholesterolu, má pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém a obličky.

Vitamíny skupiny K sa tvoria v tenkom čreve. Pri problémoch so vstrebávaním tohto vitamínu je vitamín K3 podávaný synteticky jedlom.

Nedostatok vitamínu K sa prejavuje práve nadmerným krvácaním, problémami s pečeňou a s hrubým črevom, pomalým hojením rán či tvorbou modrín. Na jeho účinok vplývajú antibiotiká, rontgenové žiarenie, prebytok vitamínu E, alkohol a minerálne oleje.

K predávkovaniu týmto vitamínom nedochádza, pretože telo si vždy vytvára jeho prirodzené množstvo. Jeho prípadný nadbytok sa môže prejaviť potením, horúčkou či nechutenstvom.

Odporúčaná denná dávka vitamínu K je 0,08 mg.