Choď na obsah Choď na menu
 


Probiotiká

Svetová zdravotnícka organizácia vydáva každým rokom štatistiky, ktoré nekompromisne upozorňujú na enormný nárast civilizačných chorôb. Okrem kardiovaskulárnych a onkologických štatistík sledujú vývoj chorôb alergických.

Tieto choroby sa vyznačujú precitlivenosťou na alergén IgE mechanizmom a postihujú v rôznych formách asi jednu pätinu obyvateľov zemegule. Je to ekzém, senná nádcha, astma. Prebieha alergický zápal a môže sa dotýkať nielen sliznice priedušiek, ale aj vedľajších dutín nosných a nosohltanu. Ide väčšinou o jedno a to isté ochorenia. Sliznice sú zdurené, zväčšujú svoj objem, a tým zužujú možnosť dýchať a organizmus začne trpieť dychovou nedostatočnosťou so všetkými dôsledkami. Astmou, podľa uvedených štatistík, trpí vyše dvesto miliónov ľudí a žiaľ v tejto štatistike klesá veková hranica smerom do detského veku. Tieto ochorenia spôsobujú pacientom zníženie kvality života, sú viac unavení, podávajú znížený životný výkon, trpia nedostatkom spánku pre prerušovaný spánok s nutnosťou inhalovať a užívať lieky, majú väčšiu absencia v škole, v zamestnaní atď.

Je sledovaná genetická dispozícia, nepriaznivé životné prostredie, avšak, sleduje sa aj nedbalosť a podceňovanie rizikových faktorov.

Postoj

Nie je zriedkavé vidieť astmatika, ktorý použije inhalačný sprej, načo si pokojne zapáli cigaretu. Alebo má zamestnanie plné výfukových plynov, ale masku nepoužíva, klimatizáciu nemá zabudovanú, má iba k dispozícii svoj sprej, ako barličku, vďaka ktorej môže zarábať a zabezpečiť finančne svoju rodinu. To všetko na úkor progresie jeho základné choroby smerom k invalidite. Nedokáže alebo nemôže si stanoviť priority života a v danom okamihu je na prvom mieste postavené pominuteľné materiálne zabezpečenie seba a rodiny.

Alergény

Alergénov je veľa - peľ, plesne, roztoče, vzdušné alergény, srsť domácich miláčikov, chemické látky vdychované na ulici či v pracovnom prostredí, tabakový dym, výfukové plyny, navyše ako alergény môžu pôsobiť aj baktérie, vírusy a v poslednej dobe veľmi rozšírená atypická patogénne chlamýdie pneumoniae.

Treba však poznamenať, že alergén nie je samotnou príčinou, ale pôsobí viac menej ako spúšťač; podstatou je práve ten fakt, že imunitný systém nesprávne na alergén reaguje. A ešte je nutné pripočítať ďalšie podnety, ktoré zohrávajú v rozvoji alergickej reakcie dôležitú úlohu; sú to stres, emócie, fyzická námaha, chladný vzduch, žiaľ vplyv vedľajších prejavov liekov, ako sú salicyláty, betablokátory, psychofarmaká, lieky proti vysokému tlaku a pomerne dlhý zoznam liekov ďalších.

Symbióza

V tele žije nepredstaviteľné množstvo mikroorganizmov, ktoré v ňom tvoria vlastné špecifické ekologické spoločenstvo. Niektoré sú v pokoji voči telu, iné pôsobia ako škodcovia. Pokiaľ sú v tele človeka pod kontrolou, panuje rovnováha, tiež na slizniciach je symbióza, potom je to v poriadku. Choroba vznikne v okamihu, keď je rovnováha narušená, symbióza zbúraná. Potom sa škodca presadí a vyvolá chorobu.

Urobme si predstavu, o čo ide:

V našom tele je určitý počet buniek, a ak baktériu považujeme tiež za bunku, potom je baktérií v tele 10 x viac, než je buniek tela. Hmotnosť baktérie je však veľmi nízka, a tak prevedené na váhu, všetky tvorí asi len 1-2 kg váhy tela. Pokiaľ vyjadríme myšlienku o tom, ako podstatná je ona rovnováha = homeostáza tela, ako ľahko sa môže škodca presadiť, keď nie je pod kontrolou. Nemusí sa uplatniť len ako alergén, ale stáva sa predmetom autoimunitnej reakcie. Pochopiteľne, veď imunitný systém je od toho, aby telo chránil, a tak sa negatívna úloha patogénov zvyšuje u chronických zápalových chorôb, reumatoidnej artritídy, u metabolických chorôb (ako je cukrovka, obezita), neurologické roztrúsenej sklerózy, nádorových chorôb, samozrejme u astmy, chronickej obštrukčnej bronchitídy, cystickej fibrózy a mnohých ďalších.

Vzniknuté choroby sužujú pacienta a jeho kroky vedú k lekárovi, aby mu od ťažkostí pomohol. Väčšina liečebných postupov sa zameriava na kontrolu chronického zápalu, alergológ sa riadi pravidlom, že pre rozvoj astmy je nebezpečný zápal, preto je prvotným bodom liečby zápal zastaviť. A to sa deje pomocou protizápalovej kortikoidnej liečby a ďalej je prioritný snahou zlepšiť ventiláciu bronchidilatátory, použiť lieky zmierňujúce opuch slizníc a konečne alergickú podstatu ovplyvniť antihistaminikami, leukotriény či alergénovou imunoterapiou ...

Aby sa nešírila bakteriálna infekcia, zastavuje sa antibiotikami, a to aj napriek poznaniu, že antibiotikum síce zastaví patogén, ale súčasne zničí aj ochrannú mikroflóru, prehĺbi dysbiózu, vlastne tým ešte viac oslabí imunitu, ktorá tak stráca schopnosť správne reagovať na ďalšie patogén, s ktorým sa stretne v blízkej budúcnosti.

Uvedený postup dostane pacienta do prijateľných medzí, môže sa zúčastniť mnohých životných procesov, zvykne si na túto liečbu. Žiaľ, nemožno hovoriť o vyliečení, riešenie sa len odkladá na budúcnosť.

Modulácia

Oveľa väčšiu perspektívu má liečba modulačná, ktorá svoju pozornosť sústredí do črevnej mikroflóry. Tam, ako sa ukazuje, spočíva jeden z koreňov uvedených problémov. Hlavnou myšlienkou nie je pôsobiť proti chorobe, ale pôsobiť na vyrovnanie symbiózy, a tak poskytnúť telu výhodnejšie podmienky, aby si zlepšilo svoj imunitný systém, bolo v rovnováhe a mohlo na alergén reagovať normálne, a nie prehnane ako doteraz.

Hlavný pomocníci modulácia

Do tohto postupu patrí podávanie probiotík a prebiotík, a to najlepšie podávanie oboch foriem naraz. Tiež sa už diskutuje o kompletnej transplantácie črevnej mikroflóry.

Probiotiká sú živé organizmy, ktoré sa pridávajú do potravín, priaznivo ovplyvňujú rovnováhu črevnej mikroflóry. Podávajú sa ako potravinové doplnky vo forme kapsúl, aby boli chránené pred kyslým prostredím žalúdka. Najefektívnejší sú z rodu lactobacillus a bifidobacterie. Skúšajú sa tiež formy lokálnej aplikácie do nosa a na sliznicu vaginálne.
Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravín - vlákniny, ktoré podporujú rast črevnej mikroflóry. V praxi podávam riasu chlorellu, pretože ona svojim rastovým faktorom podporuje rast laktobacilov, je zásadotvorná a má schopnosť absorbovať toxické látky a vynášať ich z tela von. Ukazuje sa, že kombinácia probiotík a prebiotík má synergický účinok. Ich vlastnosti sa vzájomne dopĺňajú a posilňujú.
Bola vykonaná veľká štúdia (deKivit S, Saeland E, Kraneveld AD, et al. Galectin-9 induced by dietarysynbioticsisinvolved in suppressionofallergicsymptoms in mice and humans. Allergy 2012; 67 (3): 343-352), ktorá ukazuje, že opísaný synbiotický postup môže efektívne pôsobiť v prevencii alergických stavov. Tento postup dostal nový názov - SYMBIOTIKA. Vedci potrebujú ešte veľa času a tisíce ďalších štúdií, aby pomenovali otázky týkajúce sa liečebného využitia symbiotik.


Osobná prax

Osobne tieto vlastnosti používam na prospech svojich pacientov už od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia a presadzujem ten názor, že ak sa má pohnúť liečenie chronickej choroby, je potrebné najprv usporiadať črevnú mikroflóru.

MUDr.Pavel Šácha

zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/probiotika-prebiotika-synbiotika.htm