Choď na obsah Choď na menu
 


nikel.jpgZ funkcií niklu má význam najmä aktivizovanie mnohých enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme sacharidov a energetickom hospodárení. Podporuje funkciu viacerých hormónov, akým je napríklad inzulín, no tlmí účinky stresového hormónu adrenalínu. Nikel tiež podporuje pôsobenie železa , a tak chráni organizmus pred anémiou z nedostatku železa . Vyplýva to aj zo skutočnosti, že pri anémii sa zistili nízke hodnoty niklu v krvi. Je to tým, že spolu s kobaltom a železom katalyzuje niektoré enzýmy, pričom spolupôsobí aj s vanádom.

Všeobecne

Obrázok

Nikel je kov, ktorý sa nachádza v tele v množstve asi 10 mg. Prvok bol pomenovaný po inom zlom škriatkovi Nickelovi.

Z funkcií niklu má význam najmä aktivizovanie mnohých enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme sacharidov a energetickom hospodárení. Podporuje funkciu viacerých hormónov, akým je napríklad inzulín, no tlmí účinky stresového hormónu adrenalínu. Nikel tiež podporuje pôsobenie železa , a tak chráni organizmus pred anémiou z nedostatku železa . Vyplýva to aj zo skutočnosti, že pri anémii sa zistili nízke hodnoty niklu v krvi. Je to tým, že spolu s kobaltom a železom katalyzuje niektoré enzýmy, pričom spolupôsobí aj s vanádom.

Funkcie:

  • nikel podporuje vstrebávanie a pôsobenie železa a chráni pred anémiou

  • podporuje metabolizmus cukrov a podporuje liečenie cukrovky II. typu

     

Denná potreba

Denné dávky sa odhadujú na 0,1 - 0,5 mg denne.

Výskyt

Zdroje niklu sú : hrach, proso, pohánka, ovos, ovsené vločky, klíčky, cestoviny, otruby a zelené časti rastlín, cesnak, kel hlávkový, kej kučeravý a ružičkový, kapusta biela, jablko a iné plodiny.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok niklu sa prejavuje len nepriamo, a to tým, že sa pri ňom nedostatočne vstrebáva železo .

Príznaky pri prebytku

Predávkovanie zvýšeným príjmom niklu v potrave nebolo zistené. Častá je precitlivelosť organizmu na niklové predmety, šperky, poniklované predmety, papier a látky obsahujúce nikel. V takýchto prípadoch môžu vzniknúť alergické ochorenia. V potrave, najmä konzervovanej v poniklovaných konzervách, je vysoký obsah niklu. Vysoký obsah niklu môže byť aj vo vode z vodovodu. Aj potraviny s vysokým obsahom niklu spôsobujú alergie.