Choď na obsah Choď na menu
 


molybden.jpgMolybdén je ťažký kov podobný olovu. Používa sa na zušľachťovanie ocele, ktorú chráni pred okysličovaním a koróziou. Podobne pôsobí molybdén aj v ľudskom organizme. Bráni okysličovaniu tukov a tukových látok v stenách buniek a svojím účinkom pripomína vitamín E . Spolu s jódom je molybdén jeden z dvoch prvkov s atómovým číslom vyšším ako 35.

Všeobecne

Molybdén je ťažký kov podobný olovu. Používa sa na zušľachťovanie ocele, ktorú chráni pred okysličovaním a koróziou. Podobne pôsobí molybdén aj v ľudskom organizme. Bráni okysličovaniu tukov a tukových látok v stenách buniek a svojím účinkom pripomína vitamín E . Spolu s jódom je molybdén jeden z dvoch prvkov s atómovým číslom vyšším ako 35.

Oba patria, ako jediné z esenciálnych prvkov, do 5. periódy v periodickej sústave prvkov. Ich spoločným znakom je, že sa rýchlo vyplavujú z pôdy, čo spôsobuje ich potenciálny nedostatok v pôdach ohrozovaných povrchovou a vnútropôdnou eróziou.

V ľudskom tele sa nachádza asi 20 g molybdénu a za celý život sa spotrebuje len 8 až 12 g. K zabezpečeniu tohto množstva musí telo prijať denne 150 až 200 mcg. V miernom pásme sa takéto množstvo dá zabezpečiť jeho prijímaním v strave. Podobne ako selén sa molybdén z pôdy ľahko vyplavuje, a to najmä v prirodzene kyslom prostredí a v prostredí okysľovanom kyslými zrážkami.

Funkcie:

  • zabezpečuje metabolizmus dusíkatých látok, spolu so železom pomáha štiepiť puríny a finálny produkt, kyselinu močovú, odvádza z tela von

  • podporuje tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka červenými krvinkami do všetkýt telových buniek

  • podporuje zabudovávanie vápnika do kostí a zubov, spolu s fluórom sa stará o zubnú sklovinu

  • je účinný antioxidant, chráni pred rakovinou

  • podporuje pohlavnú aktivitu

  • podporuje dlhovekosť

  • chráni pred artritídou, dnou a zubným kazom

     

Denná potreba

Denná dávka sa pohybuje medzi 7,5 až 25 mcg pre deti až po 6,5 mcg u dospelých podľa potreby. Priemerná denná odporúčaná dávka je 150 mcg. Podľa USA RDA 150-500 µg denne.

Výskyt

Zdroje molybdénu sú: kôpor(8), petržlenová vňať(85), špenát(31), zemiaky(20), celozrnný chlieb(31), kukurica celé zrno(55), ovos(70), pšeničné klíčky(100), ryža hladená(80), fazuľka(43), strukoviny(70), sójová múka(49), pšeničná múka(45), vajcia(45). Údaje sú v mcg/100g. Vyskytuje sa aj v tmavej listovej zelenine.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok molybdénu spôsobuje choroby ako: dna, anémia z nedostatku železa, neznášanlivosť alkoholu, kazivosť zubov, znížená ochrana pred otravami, rakovina hltana, nízka pohlavná aktivita mužov, nepravidelná činnosť srdca, neschopnosť produkovať kyselinu močovú, podráždenosť, poruchy ústnej dutiny a ďasien, oslabenie kostného tkaniva.

Príznaky pri prebytku

Prebytok molybdénu môže spôsobiť prebytok kyseliny močovej a vyvolať príznaky podobné dne. Tento jav molybdénovej toxikózy - molybdenózy - sa nazýva molybdénová dna (Mo-dna)