Choď na obsah Choď na menu
 


med.jpgMeď patrí k najvýznamnejším prvkom. Často sa označuje za prvok krásy, pretože skrášľuje kožu a vlasy. Patrí k prvkom imunity, pretože posilňuje telesnú imunitu. Jej význam je však oveľa väčší a je ťažko posúdiť, ktorá z mnohých funkcií je najvýznamnejšia. Toto mnohoraké pôsobenie medi je dané tým, že ako silný katalyzátor pôsobí na mnohé enzýmy a vitamíny , prostredníctvom ktorých už v malom množstve ovplyvňuje mnohé činnosti organizmu. Množstvo medi v tele sa pohybuje od 80 do 100 mg.

Všeobecne

Meď patrí k najvýznamnejším prvkom. Často sa označuje za prvok krásy, pretože skrášľuje kožu a vlasy. Patrí k prvkom imunity, pretože posilňuje telesnú imunitu. Jej význam je však oveľa väčší a je ťažko posúdiť, ktorá z mnohých funkcií je najvýznamnejšia. Toto mnohoraké pôsobenie medi je dané tým, že ako silný katalyzátor pôsobí na mnohé enzýmy a vitamíny , prostredníctvom ktorých už v malom množstve ovplyvňuje mnohé činnosti organizmu. Množstvo medi v tele sa pohybuje od 80 do 100 mg.

Funkcie:

  • je nutná na tvorbu kolagénu a elastínu

  • podporuje tvorbu bielych krviniek a zvyšuje odolnosť voči infekčným baktériám

  • je nutná na tvorbu mnohých enzýmov, z ktorých najvýznamnejší je superoxid dismutáza, ktorá patrí k najsilnejším antioxidantom v tele, podporuje využitie medi a zinku a chráni cytoplazmu pred voľnými radikálmi

  • je zodpovedná za sfarbenie pokožky

  • potrebná pre zdravie kĺbov a kostí

  • potrebná pre zdravie mozgu a nervov

  • chráni pred neplodnosťou, osteoporózou a pred rakovinou

  •  

    súčasť enzýmov

Denná potreba

Denná potreba je od 0,4-0,7 mg u detí do 12 mesiacov, do 2,5-3,0 mg u dospievajúcich a dospelých.

Výskyt

Zdroje medi sú: sušené strukoviny, celozrnné obilie, orechy a semená, naklíčené semená, čerstvá zelenina, mäso a pečeň. V týchto produktoch sa obsah medi pohybuje priemerne od 0,2 do 0,8 mg. Meď obsahujú aj morské živočíchy a melasa. Z ovocia meď obsahujú najmä banány a slivky.

Príznaky pri nedostatku

K nedostatku dochádza pri jednosmernej diéte, pri chudnutí, pri dlhodobých chorobách spojených s hnačkami, zvracaním a pod. Pri nedostatku medi sa dostavuje anémia (chudokrvnosť), predčasné šedivenie vlasov, depigmentácia, zhoršuje sa hojenie rán, vyskytuje sa zahnisanie čelných dutín a podporuje zápal prostaty. Pri ďalšom zvyšovaní nedostatku prichádza vypadávanie vlasov, poruchy nervovej sústavy, slabosť, znížená odolnosť voči chorobám, kôrnatenie ciev, hnačky, narušenie rastu, poruchy vývoja nervov, kostí, pľúc a zmena štruktúry tkanív celého organizmu.

Príznaky pri prebytku

K prebytku dochádza pri pití vodu vedenej medeným potrubím, varením v medených nádobách, fajčením, dýchaním výfukových splodín, používaním niektorých antikoncepčných prípravkov. Vysokú hladinu medi znižuje zinok .

Prebytok medi môže poškodiť črevnú flóru, dráždiť sliznice hltanu, žalúdka a čriev. Môže sa hromadiť v tele, najmä v pečeni a v obličkách, čo spôsobuje Wilsonovu chorobu. Nadbytok medi je spojený aj s takými mentálnymi poruchami ako autizmus, detská hyperaktivita, depresia, halucinačná a paranoidná schizofrénia, nespavosť a senilná demencia.