Choď na obsah Choď na menu
 


mangan.jpgMangán je novolatinský názov kovového prvku, ktorý má v stopovom množstve výrazný vplyv na funkcie ľudského organizmu. V ľudskom organizme sa nachádza v množstve od 10 do 40 mg, a to prevažne v kostiach. Okrem toho sa nachádza v pečeni, v týmuse, obličkách a v svaloch. Telo si nevie mangán uskladňovať, jedine tehotné ženy, aj to v malom množstve. Preto je organizmus odkázaný prijímať mangán v potrave, a to vo väčšom množstve ako potrebuje, pretože ho dokáže vstrebávať len v množstve 3 až 4%. Vylučovanie prebieha najmä žlčou do čriev.

Všeobecne

Mangán je novolatinský názov kovového prvku, ktorý má v stopovom množstve výrazný vplyv na funkcie ľudského organizmu. V ľudskom organizme sa nachádza v množstve od 10 do 40 mg, a to prevažne v kostiach. Okrem toho sa nachádza v pečeni, v týmuse, obličkách a v svaloch. Telo si nevie mangán uskladňovať, jedine tehotné ženy, aj to v malom množstve. Preto je organizmus odkázaný prijímať mangán v potrave, a to vo väčšom množstve ako potrebuje, pretože ho dokáže vstrebávať len v množstve 3 až 4%. Vylučovanie prebieha najmä žlčou do čriev.

Funkcie:

 • je potrebný pre metabolizmus bielkovín, tukov, k regulovaniu hladiny cukru v krvi, zdravú nervovú sústavu a odolný imunitný systém

 • je nutný na produkciu energie, rast kostí, reprodukciu, rast chrupaviek a synoviálneho mazu

 • chráni pred chudokrvnosťou z nedostatku železa

 • podporuje tvorbu materského mlieka

 • chráni pred vysokou hladinou cholesterolu

 • chráni pred vysokým krvným tlakom

 • chráni pred ateriosklerózou, srdcovými chorobami, svalovými kŕčmi a pred zrýchleným tepom

 • chráni pred duševnými chorobami, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou

 • chráni pred cukrovkou, artritídou

 • podporuje využitie vápnika , fosforu , železa , tionínu a vitamínu E

 • chráni pred osteoporózou, artrózou a kazivosťou zubov

 • s komplexom vitamínov skupiny B pôsobí blahodárne na telesnú sviežosť

   

Denná potreba

Denná potreba je od 0,3-0,6 mg u kojencov, po 2 až 5 mg u dospievajúcich a dospelých. Dojčiace ženy potrebujú až 9 mg mangánu.

Výskyt

Zdroje mangánu sú bohaté a priemernú potrebu pre dospievajúcich a dospelých, ktorá je 2 až 5 mg, môže pokryť konzumácia 100 g zemiakov, ktoré obsahujú 2 až 3 mg. Múka celozrnná obsahuje priemerne 1 až 8 mg, ryža 5-7 mg, zelenina 0,2-1,5 mg a orechy 1-5 mg na 100 g.

Ďalej sa vyskytuje v semenách, celých zrnách, čučoriedkach, vaječných žĺtkoch, zelenine, strukovinách, púpave, prasličke, ďateline, šípkach, rebríčku, lucerne, koreni lopúcha, divozeli, mäte a iných.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok mangánu môže spôsobovať aterosklerózu, podráždenosť, kŕče, očné poruchy, poruchy sluchu, srdcové príhody, zvýšenie hladiny cholesterolu, zvýšenie krvného tlaku, straty pamäti, svalové sťahy, poškodenie pankreasu, nadmerné potenie, zrýchlený tep, lámavosť zubov, trasenie, stres, ataxiu a ochorenie prsníkov.

Príznaky pri prebytku

Nadbytok mangánu za normálnych okolností nie je možný, pretože jeho prebytok je z tela vylučovaný a telo vstrebe len toľko, koľko potrebuje. V priemysle, kde sa vyskytuje v celom prostredí, môže mangán spôsobovať otravy ako ťažký kov. Nadmerné vdychovanie mangánu v baniach spôsobuje príznaky parkinsonizmu a demencie.