Choď na obsah Choď na menu
 


Maca - Lepidium meyenii

maca_rastlina-jpg.jpgMaca bola posvätná rastlina Inkov, ktorú používali hlavne ako afrodiziakum a na zvýšenie sily. Nutričná hodnota sušeného koreňa Maca je vysoká. V alternatívnej medicíne sa Maca používa hlavne v rekonvalescencii, na zvyšovanie plodnosti, na posilnenie imunity, v menopauze, pri klimakterických ťažkostiach, na harmonizovanie, vyrovnávanie hormonálneho systému. Maca sa používa aj ako tzv. adaptogén, čo znamená, že pomáha organizmu bojovať proti stresu, podobne ako v Ázii ženšen, práve preto nazývajú túto rastlinu tiež „Peruánsky ženšen“ alebo „Andský ženšen“.

Maca bola posvätná rastlina Inkov, ktorú používali hlavne ako afrodiziakum a na zvýšenie sily. Nutričná hodnota sušeného koreňa Maca je vysoká. V alternatívnej medicíne sa Maca používa hlavne v rekonvalescencii, na zvyšovanie plodnosti, na posilnenie imunity, v menopauze, pri klimakterických ťažkostiach, na harmonizovanie, vyrovnávanie hormonálneho systému. Maca sa používa aj ako tzv. adaptogén, čo znamená, že pomáha organizmu bojovať proti stresu, podobne ako v Ázii ženšen, práve preto nazývajú túto rastlinu tiež „Peruánsky ženšen“ alebo „Andský ženšen“.

peruanska-maca.jpg

História

Maca (Lepidium meyenii alebo peruvianum) je rastlina, ktorá rastie v Andách, v Peru. Archeologické nálezy ukázali, že bola kultivovaná už asi pred 2000 rokmi. Bola dobre známa medzi Indiánmi, pôvodnými obyvateľmi Južnej Ameriky. Maca bola považovaná za posvätnú rastlinu, ktorú Inkovia používali hlavne ako afrodiziakum a na zvýšenie sily. Krátko po dobytí týchto oblastí, španielskí kolonisti zistili, že sa ich dobytok v horských podmienkach rozmnožuje veľmi slabo. Indiáni im odporučili kŕmiť zvieratá hľuzami rastliny Maca. Výsledky boli také dobré, že existujú aj záznamy spred vyše 200 rokov o dodávkach Maca na tieto účely. Prvý krát bola táto rastlina opísaná nemeckým botanikom Wilhelmom G. Walpersom v roku 1843.

468x60_a.jpg

Čo obsahuje?

Nutričná hodnota sušeného koreňa Maca je vysoká. Obsahuje približne 60-75% uhľohydrátov, 10-14% bielkovín, 3.5% vláknin a 2.2% tukov.

Priemerná výživná hodnota v 10g sušeného koreňa Maca
Energetická hodnota 136.1 kJ/ 32.5 kcal
Bielkoviny 1 – 1.4 g
Sacharidy 6 – 7.5 g
Tuky 0.22 g
Vláknina 0.35 g

 

Bielkoviny obsahuje vo forme polypeptidov a aminokyselín, z toho vo významných množstvách arginín, serín, histidín, aspartovú kyselinu, glutámovú kyselinu, glycín, valín, fenylalanín, tyrozín a treonín.

 

Priemerný obsah aminokyselín v 10g sušeného koreňa Maca
Alanín 63.1 mg
Arginín 99.4 mg
Kyselina aspartová 91.7 mg
Kyselina glutámová 156.5 mg
Glycín 68.3 mg
Histidín 41.9 mg
HO-Prolín 26.0 mg
Izoleucín 47.4 mg
Leucín 91.0 mg
Lyzín 54.5 mg
Metionín 28.0 mg
Fenylalanín 55.3 mg
Prolín 0.5 mg
Sarkozín 0.7 mg
Serín 50.4 mg
Treonín 33.1 mg
Tryptofán 4.9 mg
Tyrozín 30.6 mg
Valín 79.3 mg


Tiež obsahuje vápnik, draslík, železo a iné minerálne látky, vitamíny (B1, B2, B12, C, E), mastné kyseliny (nasýtená: palmitová a nenasýtené: oleová a linolenová).

 

Priemerný obsah minerálnych látok a vitamínov v 10g sušeného koreňa Maca
Minerály per 10 g
Vápnik 25 mg
Meď 0.6 mg
Železo 1.5 mg
Jód 52 mcg
Mangán 80 mcg
Draslík 205 mg
Sodík 1.9 mg
Zinok 380 mcg
Vitamíny per 10 g
B2 39 mcg
B6 114 mcg
C 28.6 mg
Niacin 565 mcg

 

Maca obsahuje aj steroly (napr. sitosterol), taníny, saponíny a alkaloidy (macaridín, lepidilín, lepidilín B). Zaujímavý je obsah aromatických izotiocyanátov. Sú to zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú hlavne v hlúbových zeleninách (brokolica, kapusta, karfiol atď.). Medzi zlúčeniny z tejto chemickej skupiny patrí napríklad aj látka s afrodiziakálnymi účinkami, ale tiež látky so zdokumentovanými protirakovinovými účinkami.

 

 

macafresh2kopie.jpg

 

 

Indikácie, zdravotné problémy

Maca je vynikajúcim zdrojom prírodných živín. Synergický účinok aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok v ich prirodzenom stave môže zvyšovať ich vstrebanie a následne aj využitie v našom organizme. V Peru sa Maca konzumuje ako potravina, ale využíva sa tradične aj na liečenie. Pripravuje sa rôznymi spôsobmi, pečie sa, varí ale jedáva sa aj surová. V alternatívnej medicíne sa Maca sa používa hlavne v rekonvalescencii, na zvyšovanie plodnosti, na posilnenie imunity, v menopauze, pri klimakterických ťažkostiach, na harmonizovanie, vyrovnávanie hormonálneho systému. Maca sa používa aj ako tzv. adaptogén, čo znamená, že pomáha organizmu bojovať proti stresu, podobne ako v Ázii ženšen, práve preto nazývajú túto rastlinu tiež „Peruánsky ženšen“ alebo „Andský ženšen“. V roku 1961 Dr. Gloria Chacon de Popovici dokázala aj klinicky schopnosť Maca zvyšovať plodnosť u zvierat. Mnoho ďalších štúdií na zvieratách tiež dokazuje jej pozitívny účinok na fertilitu. V roku 2000 až 2001 na peruánskej univerzite Cayetano Heredia, pod vedením Dr. Gustavo Gonzalesa bola vykonaná štúdia na preverenie tvrdení o účinkoch Maca. Došli k nasledujúcim záverom:

  • Pozitívne pôsobí na duševné rozpoloženie
  • Znižuje pocity úzkosti a strachu
  • Znižuje stres
  • Zlepšuje odolnosť voči stresu
  • Zvyšuje hladinu nadobličkových androgénov (steroidných hormónov)
  • Zvyšuje sexuálnu túžbu
  • Zvyšuje počet a pohyblivosť spermií

 

250x250_a.jpg


Maca ako adaptogén

Maca Peruánska, nazývaná niekedy tiež ako peruánsky ženšen či viagra, rastie hlavne bežnému človeku na neprístupných miestach, kde neprežije nič iné, bola oddávna súčasťou stravy indiánov obývajúcich náhornú plošinu peruánskych Ánd. Inkovia a ich bojovníci užívali Macu k zvyšovaniu energie, vitality a sily v boji. Rovnako ako afrodiziakum zvyšujúce libido. Maca im takto umožňovala prežívať vo vysokých nadmorských výškach pri nedostatku kyslíka v plnej sile a koncentrácií.


Pod vplyvom vedeckého skúmania nám v Posledných rokoch Maca vyjavila rad svojich tajomstiev a my tak teraz už ďaleko viac rozumieme Jej účinkom. Maca je Predovšetkým silný adaptogén, ktorý posilňuje fyzickú i psychickú vitalitu, ďalej bol zdokumentovaný jej pozitívny efekt na tvorbu spermií a libido, ale pravým Dôvodom, prečo je obsadená v produktoch Maca Fresh for MenMaca Fresh for Women a Maca Fresh for Energy je jej pozitívny vplyv na hladinu androgénu.
Maca nepôsobí PRIAMO na zvyšovanie testosterónu (ktorý preto nemusí byť pri jej užívaní navyšovaný umelo ako u všetkých ostatných doplnkoy výživy.), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosterón (DHEA), čo je androgén a neurosteroid, najhojnejšie kolujúci hormón v ľudskom tele, ktorý slúži ako substrát pre syntézu všetkých ďalších androgénov (u mužov) aj estrogénov (u žien). Maca je preto túto svojú schopnosť ideálnym palivom a mazivom pre vašu vnútornú produkciu hormónov ako aj celú hormonálnu sústavu.


Nedostatok DHEA je pritom jednou z troch hlavných príčin (z hormonálneho hľadiska), nedostatku testosterónu, ktorým trpí 90% mužskej populácie na našom území. Prirodzene obnovuje hladiny DHEA, tak nepriamo dosahuje zvýšenie vášho testosterónu, Rovnako ako celkovo zlepšuje náladu, vitalitu, energiu a duševnú pohodu. Niet preto divu, že prirodzenú cestu k udržiavaniu vysokej hladiny DHEA si vypestovali prostredníctvom rozdielu fytoterapie prírodné národy po celom svete a že nedostatok DHEA v súčasnej dobe u modernej civilizácie spojený so stále rýchlejšie nastupujúcou andro a meno pauzou a ich negatívnymi príznakmi.

Pre zvýšenie účinkov rastliny MACA sme vyvinuli svojím zložením jedinečné produkty, špecificky zamerané jednotlivo pre mužov Maca Fresh fo Men a pre ženy Maca Fresh for Women, ako aj UNIsex produkt pre rýchle zvýšenie energie (bez nepriaznivých účinkov napr. energetických nápojov) Maca Fresh for Energy.

468x60_a.jpg