Choď na obsah Choď na menu
 


Kolagén

Kolagén je skleroproteín, extracelulárna, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív. Tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov a je zložkou medzibunkovej hmoty v podobe kolagénových vláken. V súčasnosti poznáme najmenej 27 rozdielnych typov kolagénov, označujú sa I – XXVII

V súčasnosti poznáme najmenej 27 rozdielnych typov kolagénov, označujú sa I – XXVII.

Najdôležitejší je kolagén typu I, II, III, IV a V.

Najrozšírenejší je typ I, predstavuje 90 % kolagénu v organizmoch. Je prítomný v pokožke, šľachách, kostiach a zuboch.

Typ II sa vyskytuje v chrupavkách.

Typ III je kolagén embryonálneho vývoja, neskôr je nahradený typom I.

Typ IV sa vyskytuje v bazálnej membráne epitelov.

Kolagén typu V je charakteristický pre stenu krvných ciev.

Kolagén na kĺby od Adelle Davis obsahuje až 14 starostlivo vybraných účinných zložiek – obsahuje nielen kolagén samotný, ale aj dôležité vitamíny a kyselinu hyalurónovú (dôležitá nielen pre pokožku, ale aj pre vnútrokĺbový priestor). Výnimočné nie je len zloženie, ale aj chuť. Chutný ovocný nápoj v dennej dávke obsahuje 7400 mg klinicky testovaného kolagénu typu I a III a 100 mg kolagénových peptidov[1] typu II, protizápalové zložky v podobe MSM, glukozamínu, chondroitínu a  najkvalitnejšiu formu horčíka.

kolagen_na_klby_ad-kolagen-na-klby-sk-clean-web.jpg

 

Bielkoviny sú základné stavebné kamene ľudského organizmu. Približne štvrtinu bielkovín v tele tvorí kolagén. Takže je extrémne dôležitý. Navyše postupujúcim vekom vyrábame menej kolagénu, ako spotrebujeme. Najmä u žien po prechode môže dôjsť k úbytku kolagénu až o 30 %. Z týchto dôvodov je potrebné dodávať kolagén touto formou.

V kolagéne na krásu od Adelle Davis používame hydrolyzované kolagénové peptidy[1] – najkvalitnejšiu formu kolagénu z Francúzska. (Hydrolyzovaný kolagén je na rozdiel od kolagénu rozdelený na menšie časti a je ľahko rozpustný vo vode.) Kolagénové peptidy z morského kolagénu sú pre človeka najlepšie využiteľné pre vlasy, nechty a pleť. Hovoríme o bioaktívnom hydrolyzovanom morskom kolagéne. Kvalita je pre nás prvoradá, no dôležité sú aj množstvá účinných látok, preto sme do Kolagénu na krásu od Adelle Davis namiešali až 150 000 mg kolagénu, ktorého účinky sú podložené klinickou štúdiou[2].

Receptúra proti starnutiu (anti-aging) - Zvýšili sme dennú dávku kyseliny hyalurónovej, ktorá je vhodná pre hydratáciu pokožky. A keďže ľudské telo nedokáže spracovať kolagén bez dostatočného množstva vitamínu C, do jednej dennej dávky sme namiešali až 1 000 mg tohto vitamínu.

[1] peptid: zlúčenina viacerých aminokyselín (aminokyseliny sú základné zlúčeniny, ktoré tvoria bielkoviny a tie sú zase základné stavebné kamene tela).

[2] klinická štúdia: rad dôkladných testov na dostatočnej vzorke, pričom sa starostlivo pozorujú, zaznamenávajú a vyhodnocujú výsledky alebo účinky skúmanej látky – napríklad lieku, doplnku výživy a podobne.

ÚČINKY KOLAGÉNU V SKRATKE

-pomáha udržiavať zdravé kosti a kĺby
-pomáha udržiavať zdravé a pevné nechty
-pomáha udržiavať zdravé vlasy a pokožku
-spomaľuje starnutie
-pomáha pri obnove tkanív
-podporuje a posilňuje imunitný (obranný) systém organizmu
-pomáha v mnohých procesoch v tele

 

kolagen_na_krasu-kolagen-na-krasu-sk-web.jpg