Choď na obsah Choď na menu
 


kobalt.pngKobalt má pre človeka význam len ako súčasť vitamínu B12 . Prvok dostal meno podľa nemeckého slova Kobalt, čo je škriatok. Organizmus človeka obsahuje 1 až 10 mg kobaltu, ktorý je uskladňovaný prevažne v pečeni. Nevyužitý a neuskladniteľný kobalt sa vylučuje obličkami.

 

Obrázok

Všeobecne

Kobalt má pre človeka význam len ako súčasť vitamínu B12 . Prvok dostal meno podľa nemeckého slova Kobalt, čo je škriatok. Organizmus človeka obsahuje 1 až 10 mg kobaltu, ktorý je uskladňovaný prevažne v pečeni. Nevyužitý a neuskladniteľný kobalt sa vylučuje obličkami.

Ako je uvedené pri charakteristike vitamínu B12 , vitamín s kobaltovým jadrom sa zúčastňuje na tvorbe červených krviniek a na množení všetkých buniek, na ich raste a dospievaní. Podporuje vstrebávanie železa , ako súčasti niektorých enzýmov, a podieľa sa tiež na tvorbe bielkovín v organizme. Podporuje príjem jódu v štítnej žľaze a syntézu DNA a cholínu. Túto enormnú prácu zabezpečuje dávka 1 mcg vitamínu B12 denne.

Kobalt vstupuje do rastlín podobne ako železo a má s ním vhodné transportéry. V malých množstvách sa vyskytuje v asimilačných a rezervných pletivách. Pozitívne ovplyvňuje biosyntézu a stabilitu chlorofylu.

Funkcie:

  • je zložkou vitamínu B12

  • má špecifický vplyv na niotrogénne baktérie pri fixácii vzdušného kyslíka (podobne ako molybdén )

  • zabudováva sa do štruktúr kobalamínu, ktorý má kladný vplyv na tvorbu červených krviniek

  • podporuje vstrebávanie železa , jódu, syntézu DNA a cholínu

     

     

Denná potreba

Denné dávky by sa mali pohybovať okolo 5 až 10 mcg.

Výskyt

Zdroje kobaltu sú (mcg/100mg): pšeničný chlieb(2), ovos(8,5), zemiaky(1,3), búrske oriešky(37), syry(2), ryby(1), vlašské orechy(9,5) a hovädzia pečeň(10,5).

Príznaky pri nedostatku

Kobalt patrí k najzákladnejším prvkom v ľudskom organizme. Nedostatok kobaltu, resp. kobalamínu, sa prejavuje najmä ako perniciózna anémia, ktorá bola pred objavením vitamínu B12 smrteľná. Od roku 1948 sa táto choroba úspešne lieči príjmom vitamínu B12 .

Príznaky pri prebytku

Prebytok kobaltu (dávka nad 1 mg denne na 1 kg telesnej hmotnosti) môže byť toxický a môže zapríčiniť poškodenie srdcového svalu vrátane infarktu. K predávkovaniu môže dôjsť pri používaní potravín s kobaltovými prísadami, napríklad kobalt sa dodáva do piva kvôli zvyšovaniu penivosti. Už pri dennej dávke 500 mg sa môže dostaviť zvracanie a hnačka. Pri dlhodobo zvýšenom príjme hoci v netoxickej dávke, môže dôjsť k tvorbe rakovinových nádorov. Okrem toho pri vysokých dávkach sa znižuje účinnosť vápnika v organizme, v dôsledku čoho dochádza k ťažkému poškodeniu svalov, najmä srdcovej svaloviny, a k oslabeniu činnosti srdca so všetkými dôsledkami. Prebytok môže však spôsobiť zníženie činnosti štítnej žľazy a tvorbu strumy.