Choď na obsah Choď na menu
 


flour.pngNázov fluór je odvodený z latinského fluere - tiecť. Vyskytuje sa v prírodnej forme ako fluorid sodný a používa sa na fluorizáciu pitnej vody. Vyskytuje sa v kostiach človeka a v zuboch. Zuby sú najviac ohrozené a keď ich človek stratí, telo ich už nenahradí. V minulosti strata zubov znamenala vážne obmedzenie prijímania stravy, a tým aj výživy. Kým bór pôsobí najmä na metabolizmus kostí, fluór viac na metabolizmus zubov. Fluór sa vyskytuje v tele dospelého človeka v množstve 2 až 3 g. Nachádza sa takmer výhradne v kostiach a zuboch. Napriek jeho zdanlivo malému výskytu, byť súčasťou kostnej a zubovej hmoty má určité väzby pre celý metabolizmus človeka. Jeho výhodou je, že z prijatého množstva sa vstrebe až 80%, zvyšných 20% sa vylučuje močom.

Všeobecne

Názov fluór je odvodený z latinského fluere - tiecť. Vyskytuje sa v prírodnej forme ako fluorid sodný a používa sa na fluorizáciu pitnej vody. Vyskytuje sa v kostiach človeka a v zuboch. Zuby sú najviac ohrozené a keď ich človek stratí, telo ich už nenahradí. V minulosti strata zubov znamenala vážne obmedzenie prijímania stravy, a tým aj výživy. Kým bór pôsobí najmä na metabolizmus kostí, fluór viac na metabolizmus zubov. Fluór sa vyskytuje v tele dospelého človeka v množstve 2 až 3 g. Nachádza sa takmer výhradne v kostiach a zuboch. Napriek jeho zdanlivo malému výskytu, byť súčasťou kostnej a zubovej hmoty má určité väzby pre celý metabolizmus človeka. Jeho výhodou je, že z prijatého množstva sa vstrebe až 80%, zvyšných 20% sa vylučuje močom.

Pretože má podobné vlastnosti ako jód , môže ho vytláčať a tak spôsobovať poruchy štítnej žľazy.

 

Funkcie:

  • je potrebný pre tvorbu kostí a zubov, má vplyv na tvorbu skloviny

  • chráni pred osteoporózou

  • má kladný vplyv na srdcovo-cievny systém a iné orgány

     

Denná potreba

Denné dávky fluóru sú: pre deti do 12 mesiacov 0,25, d ó 5 rokov 0,5-0,75, do 14 rokov 1 mg, pre dospievajúcich a dospelých 1 mg.

Výskyt

Zdroje bóru sú najmä: kapusta čínska(15 mg/100g), sušené kuriatka(0,82 mg/100g), vlašské orechy(0,65 mg/100g), pstruhy(0,58 mg/100g), šťava z kyslej kapusty(0,37 mg/100g), slede(0,35 mg/100g), treska(0,3 mg/100g), lúpaná pohánka(0,3 mg/100g), žitný celozrnný chlieb(0,21 mg/100g), hovädzie mäso a hydinová pečienka(0,19 mg/100g). Bohaté je aj pivovarnícke droždie najmä živené selénom.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok fluóru môže spôsobovať rozvoj niektorých chorôb, medzi ktorými najnebezpečnejšie sú srdcové choroby. Fluór pôsobí preventívne proti vápenateniu orgánov a svalovo kostrových štruktúr. Nedostatok fluóru tiež zapríčiňuje neplodnosť, anémiu, osteoporózu a narušenie metabolizmu kostí.

Príznaky pri prebytku

Prebytok fluóru spôsobuje najprv poruchy, pri ďalšom zvyšovaní otravy fluórom. Už pri zvýšení koncentrácie fluóru z 0,7 na 1,2 ppm dochádza k prejavom jeho škodlivých účinkov. K zvýšenému príjmu fluóru dochádza aj pri nesprávnom umývaní zubov zubnou pastou s vyšším obsahom fluóru. Pri nedostatočnom umytí vodou a nedostatočnom odstránení pasty sa táto dostáva do zažívacieho traktu, čím sa zvyšuje jeho príjem do organizmu. Preto kritici fluóridizácie pasty a vody upozorňujú na skryté riziko hyperfluóridizácie a z nej vyplývajúce riziko vzniku fluorózy - choroby zapríčinenej prebytkom chlóru v organizme. Jedným z dôsledkov sú mäkké a porózne kosti, čo znamená osteomaláciu a osteoporózu kostí, ďalej kŕče nôh a nervozita.